jak urządzić małą kuchnię

Niewielkie kuchnie jeszcze do niedawna uważane były za problematyczne – nierzadko źle doświetlone, ograniczające możliwości zabudowy. Architekci przekonują jednak, że mała kuchnia ma swój urok i olbrzymi potencjał – kluczem jest odpowiednia aranżacja, dobranie konkretnych mebli, kolorów i dodatków. Jak urządzić małą kuchnię, aby pomieszczenie to było jednym z przyjemniejszych w naszych domach?

Mała kuchnia – najczęstsze problemy

Przygotowując się do zaaranżowania małej kuchni przede wszystkim musimy krytycznie przyjrzeć się pomieszczeniu i znaleźć jego wady. Może być to niewielka ilość naturalnego światła, nierównomierne oświetlenie, ale również problematyczne wnęki, skosy, nieoczywiste wymiary. Dzięki takim obserwacjom znacznie łatwiej przyjdzie nam znaleźć rozwiązania i elementy dopasowane do konkretnych pomieszczeń.

Meble tworzone na wymiar

Nie ma wątpliwości, że wśród najchętniej tworzonych wymienia się nowoczesne kuchnie na wymiar. Mała kuchnia może być zaaranżowana w sposób innowacyjny, z uwzględnieniem potrzeb użytkowników, ale też modnie. Mała kuchnia na wymiar pozwoli nam na optymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni i stworzenie miejsca, które będzie cieszyć nasze oczy. Galeria mebli kuchennych na wymiar prezentowana na naszej stronie pozwoli na zapoznanie się z najnowszymi trendami.

Podstawą są materiały – zdecydowana większość kupujących decyduje się na płyty MDF. Materiał ten posiada dobry stosunek jakości do ceny – płyty takie nie są podatne na odkształcenia, działanie wilgoci. Płyty MDF pokrywane są foliami PCW, melaminą, ale również fornirami. Uzupełnieniem płyt MDF mogą być płyty wiórowe – są one lakierowane, oklejane laminatami, foliowane czy fornirowane. Ciekawą opcją jest pokrywanie frontów szafek akrylem – akryl wizualnie przypomina fronty foliowane, jest wysoce odporny na zarysowania, działanie wilgoci, łatwo utrzymać go w czystości.

Blaty kuchenne – co wybrać?

Wybierając blaty do mebli kuchennych kierujmy się przede wszystkim ich trwałością. Wśród najbardziej pożądanych wymienia się blaty z litego drewna, które – odpowiednio pielęgnowane – zachowają kolor i strukturę przez długie lata użytkowania. Nieco tańszym rozwiązaniem są blaty laminowane – ich wnętrze tworzy gruba płyta wiórowa lub meblowa, wierzch pokrywają trwałe i zmywalne laminaty. Warto również rozważyć blaty kuchenne z naturalnego kamienia lub też kamieni syntetycznych (konglomeratów).